Jak dzieci wiosnę przybliżały, czyli zakładamy ogródek w sali. Scenariusz zajęć z edukacji przyrodniczej dla dzieci 5- letnich
Cele:
– dziecko samodzielnie wybierze narzędzia do założenia hodowli
– dziecko poznaje sposoby siania, sadzenia roślin oraz warunki potrzebne do ich prawidłowego wzrostu
– dziecko współpracuje z grupą podczas wykonywania zadnia
– dziecko układa obrazki w odpowiedniej kolejności
Metody:
– słowne: opowiadanie, rozmowa, objaśnienia
– oglądowe: pokaz, obserwacja
– czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dzieciom do wykonania
Formy organizacyjne:
– indywidualna
– zespołowa
– grupowa
Przebieg zajęcia:
Wprowadzenie w temat zajęcia:
Opowiadanie M. Kownackiej „Ogródek na oknie”
Już wszystkim zima dokuczyła. Wszyscy tęsknią do ciepła i zieleni. Powiedziały sobie dzieci: – Pierwsze zieleninki sadzimy do skrzynki. Jutro będziemy wysiewać nasiona pomidory i rzeżuchy, sadzić szczypiorek i pietruszkę. (…) Nazajutrz rano dzieci wsypały Nasiona rzeżuchy do słoika i zalały ciepłą wodą. Do skrzynek i doniczek wyłożonych skorupkami i napełnionych ziemią wysiały pomidory i przykryły je szybami – żeby ziemia nie wysychała. (…) Dyżurni podlewali pilnie ziemię w skrzynkach i doniczkach. Najpierw zaczęła kiełkować rzeżucha. (…) Szczypiorek, cebula i pietruszka szybko się zazieleniły, a pomidory zaczęły wschodzić po ośmiu dniach. (…)
Omówienie treści opowiadania:
– Co postanowiły zrobić dzieci aby wiosna zawitała do ich sali?
– Jakie rośliny posadziły dzieci?
– Jakie warunki są potrzebne aby roślinki wyrosły?
– Jak roślina pierwsza zakiełkowała?
Zabawa dydaktyczna: „Co jest potrzebne w ogrodzie?”
Nauczyciel pochował w sali różne przybory potrzebne do sadzenia i siania. Zdaniem dzieci jest odnaleźć te przedmioty i przynieść na stolik. Po znalezieniu przedmiotów dzieci wraz z nauczycielem omawiają jak nazywają się przyniesione przedmioty i do czego służą.
Założenie hodowli cebuli
Nauczyciel rozstawia przed dziećmi skrzynki wypełnione ziemią ogrodowa. Dzieci wykonują w ziemi otwory łopatką i wsadzają cebulki, przysypują ziemią i podlewają.
Założenie hodowli rzeżuchy
Nauczyciel pokazuje dzieciom rzeżuchę zasianą dzień wcześniej. Dzieci oglądają przez szkło powiększające rzeżuchę, dostrzegają kiełkujące nasiona.
Nauczyciel rozdaje dzieciom nasiona rzeżuchy, płaskie tacki i watę. Dzieci wkładają watę do pojemników, zwilżają wodą, wsypują nasionka na watę i podlewają
Sianie kwiatów
Nauczyciel rozdaje dzieciom nasiona kwiatów, skrzynki. Dzieci do skrzynek wsypują ziemię, łopatką robią małe otwory, wsypują nasiona, zasypują ziemią i podlewają.
Zabawa ruchowa do piosenki: „Jestem sobie ogrodniczka”
Dzieci podzielone są na 3 zespoły: cebulki, kiełkująca rzeżucha, kwiatki. Sala podzielona jest za pomocą taśmy malarskiej na 3 doniczki oznaczone obrazkami cebuli, rzeżuchy, kwiatów. Podczas piosenki wszystkie dzieci podskakują po sali. Na przerwę zaczynają rosnąć podnosząc się z siadu podpartego do stania, każda grupa roślin w swojej doniczce.
Układanie obrazków w odpowiedniej kolejności
Dzieci układają obrazki przedstawiające rozwój rośliny od ziarenka do kwiatu.
Opracowanie: mgr Anna Kasprzak
Przedszkole nr 20 W Bydgoszczy