Scenariusz wspólnej Zabawy Walentynkowej

OSOBY PROWADZĄCE:  Marta K.
MIEJSCE IMPREZY:  aula,

CELE OGÓLNE:

  • przybliżenie tradycji walentynkowych,
  • zrozumienie „ prawa do miłości”
  • wzmacnianie więzi emocjonalnych pomiędzy członkami grup,
  • terapia poprzez taniec i muzykę

CELE OPERACYJNE:

Dziecko:

  • zna zwyczaje walentynkowe,
  • integruje się w zabawie,
  • przeżywa radość zabawy z kolegami i koleżankami,
  • umie wyrażać uczucia,
  • umie współdziałać w grupie,
  • usprawnia koordynację ruchową poprzez taniec i zabawy ruchowe

METODY:

  • praktycznego działania,
  • zabawowa – zadaniowa,

FORMY:

  • grupowa
  • indywidualna,

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

  • dekoracja walentynkowa auli,
  • akcesoria potrzebne do przeprowadzenia konkursów,
  • nagrody,
  • piosenki: „ Kaczuchy”, „ Ja cię pocałuję”, „ Czekolada”
  • balony serca dla dzieci 

Przebieg:

  1. Schodzenie się dzieci przy melodii  “Serduszko puka w rytmie cza, cza”
  2. Wysłuchanie wiersza ,,Walentynki” / autor nie znany /. Rozmowa o prawie do miłości.
    W dniu świętego Walentego
    nic nie może dziać się złego,
    nikt nie może się dziś złościć,
    bo dziś nadszedł dzień miłości…
    Mamy dzisiaj Walentynki
    święto chłopca i dziewczynki.
    Takich co to się kochają
    no i sobie też ufają.
    Nawet słoniki porcelanowe
    kotki, żyrafy i misie pluszowe,
    dziś wysyłają swe Walentynki…
    by każdy wesołe miał minki.
  3. Zabawa ruchowa „Rozruszanka”

– sprawdźmy, czy wszyscy zabrali ze sobą dzisiaj:
– ręce? (machamy)
– nogi? (tupiemy)
– głowy? (potrząsamy)
– bioderka? (kręcimy)
– A czy wszyscy mają serduszko? / pokazanie swojego serca /

  1. Zabawa przy piosence ,”Ja cię pocałuję” naśladowanie ruchem treści piosenki.
  2. Kto kogo kocha, kto kogo lubi, kto kogo szanuje? Zagadki słowne.

Wybrane dzieci z grup losują zagadki.

  • Kto jest ukochaną Schreka?
  • Jak nazywa się bajka w której występuje braciszek i siostrzyczka, którzy zgubili się w lesie i trafili to chatki Baby Jagi?
  • Kto ożenił się z Calineczką?
  • Kto obudził Królewnę Śnieżkę?
  • Kto jest przyjacielem Pszczółki Mai?
  • Jak ma na imię koleżanka Bolka i Lolka?
  • Jak ma na imię przyjaciółka Muminka?
  • W jaki sposób Kopciuszek został Królewną?
  • Brykający przyjaciel Kubusia Puchatka.
  • Przyjaciółka Myszki Miki?
  1. “Kaczuszki” – naśladowanie ruchem treści piosenki.
  2. „Czekolada” – słodka zabawa przy muzyce. Naśladowanie ruchów w rytm muzyki.
  3. Zabawa w kole „ Walentynkowe pary” /muzyka kurczaki / dzieci robią 2 koła chłopcy dziewczynki, na przerwę w muzyce odwracają się i witają częściami ciała
  4. Wręczenie upominków dzieciom – balonowe serduszko, oraz nagrody za udział w zabawie.