Posted in

Scenariusz zajęć dydaktyczno-wychowawczych: „Serce dla Mamy i Taty”

  • Grupa wiekowa: 3–6 lat (przedszkole)
  • Czas trwania: ok. 30–45 minut (zależnie od wieku grupy)
  • Temat kompleksowy: Moja rodzina / Święto Mamy i Taty
  • Cele ogólne:
    • Wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodzicami.
    • Kształtowanie szacunku i miłości do członków rodziny.
    • Rozwijanie sprawności ruchowej oraz motoryki małej.
  • Cele operacyjne (dziecko):
    • Określa, za co kocha swoich rodziców.
    • Aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych i muzycznych.
    • Reaguje na sygnały dźwiękowe i zmieniające się tempo.
    • Wykonuje prostą pracę plastyczno-sensoryczną.

Metody pracy:

  • Słowne: rozmowa kierowana, wiersz.
  • Czynne: zadania stawiane dziecku, zabawy ruchowe, praca plastyczna.
  • Oglądowe: pokaz, ilustracje przedstawiające rodzinę.
  • Aktywizujące: pedagogika zabawy, elementy integracji sensorycznej.

Środki dydaktyczne:

  • Duże papierowe serce (wycięte z czerwonego brystolu).
  • Maskotka lub piłka.
  • Nagranie skocznej muzyki oraz muzyki relaksacyjnej.
  • Tamburyno lub dzwoneczki.
  • Podkładki pod talerze, czerwona plastelina, cekiny, koraliki, suche nasiona (np. groch, fasola, kawa).

Przebieg zajęć

I. Część wstępna

  1. Iskierka przyjaźni (Powitanie):
    Dzieci siedzą w kręgu na dywanie. Nauczyciel mówi słowa: „Iskierkę miłości puszczam w krąg, niech powróci do moich rąk” i delikatnie uściska dłoń dziecka siedzącego obok. Uścisk wędruje dookoła.
  2. Słowna zabawa dokończanka „Moi rodzice są…”:
    Nauczyciel podaje dziecku maskotkę (lub piłkę). Zadaniem malucha jest dokończenie zdania: „Moja mama/Mój tata jest wspaniały, bo…” lub określenie ich jednym słowem (np. kochana, miły, pomocny). Po wypowiedzi dziecko podaje maskotkę dalej.

II. Część główna

  1. Wiersz „Serce dla rodziców” (Wprowadzenie do tematu):
    Nauczyciel recytuje krótki wiersz, trzymając w ręku duże brystolowe serce:
    „Moje serce jest malutkie,
    ale bije dla Was mocno.
    Mamo, Tato – żyjcie sto lat,
    niechaj gwiazdy Wam migoczą!”

    Krótka rozmowa: Jak możemy podziękować rodzicom za ich miłość? (pomoc w domu, uścisk, dobre słowo).
  2. Zabawa ruchowa „Pomagam Mamie i Tacie”:
    Dzieci biegają swobodnie po sali w rytm tamburyna. Na przerwę w muzyce i hasło nauczyciela naśladują ruchem codzienne czynności domowe:

    • „Zamiatamy podłogę!” – ruchy wahadłowe rąk.
    • „Zrywamy kwiatki dla Mamy!” – skłony i prostowanie się.
    • „Wbijamy gwoździe z Tatą!” – uderzanie pięścią o pięść.
  3. Zabawa sensoryczna w parach „Masażyk dla rodzica”:
    (Jeśli to zajęcia z rodzicami: dzieci masują rodziców. Jeśli sami z dziećmi: dzieci dobierają się w pary na dywanie).
    Nauczyciel recytuje tekst, a dzieci ilustrują go ruchami na plecach partnera:

    • Tutaj płynie mała rzeczka… (rysujemy falistą linię wzdłuż kręgosłupa)
    • Tędy przeszła pani na szpileczkach… (stukanie palcami wskazującymi)
    • A tu szły powoli słonie… (lekkie uderzanie całymi dłońmi)
    • A na koniec świeci słonko i każdego mocno tuli. (rozcieranie pleców okrężnymi ruchami i przytulenie).

III. Część plastyczno-sensoryczna

  1. „Mozaikowe Serduszko DIY” (Praca plastyczna):
    • Każde dziecko otrzymuje małe kartonowe serce.
    • Zadaniem dzieci jest wyklejenie całego serca czerwoną plasteliną (rozmazywanie kciukiem – świetne ćwiczenie grafomotoryczne).
    • W rozgniecioną plastelinę dzieci wciskają elementy sensoryczne według własnego pomysłu: cekiny, ziarenka kawy, groch lub błyszczące koraliki.
    • Podczas pracy w tle leci cicha, relaksacyjna muzyka.

IV. Część końcowa

  1. Podsumowanie i ewaluacja (Krąg uścisków):
    Dzieci sprzątają stanowiska pracy. Stają w kole, trzymając przed sobą wykonane serduszka. Nauczyciel prosi, aby każde dziecko dokończyło gestem lub słowem: „Gdy wrócę do domu, dam rodzicom to serce i mocno ich…” (wszystkie dzieci krzyczą: „PRZYTULĘ!” i obejmują same siebie).